تبلیغات
دیار بالا گریوه - چرا؟

دیار بالا گریوه

سرزمین مردان وشیر زنان ازاده

 

چرا؟

 

نوشته شده توسط:سیاوش هزاردستان

چرا؟

در اکثر کشور های دنیا که از اقوام و نژاد های واحد نیستند پدیده ی جوک و لطیفه های قومی وجود دارد حتی بین دو شهر و ایالت هم از این نوع خرده فرهنگ های کلامی استفاده می شود که نمونه های جهانی ان را بسیار سراغ داریم ولی در کشور ما این پدیده مسیر منطقی خود را طی نکرده و در بسیاری از موارد موجبات تحقیر و کوبیدن فرهنگ های مقابل را فراهم می کند.

پدیده ی جوک از دیر باز در ایران رایج بوده و نمونه های تاریخی بسیار زیبایی را سراغ داریم ولی متاسفانه امروزه این کار با تحقیر فرهنگ ها و تاریخ یک قوم صورت میگیرد که این خنده ها بسیار دردناک و ناامید کننده خواهد بود .

جامعه ایران یک جامعه تحصیل کرده است ولی با وجود داشتن تحصیلات اکادمیک در سطوح مختلف جامعه شاهد این گونه ناملایمات فرهنگی هستیم که نشان از ضعف بینش صحیح اجتماعی در جامعه دارد و این یک واقعیت تلخ است . در جایی که حتی افراد دانشگاهی با ساختن  این لطیفه ها که گاه هیچ سنخیتی  با ان فرهنگ هم ندارد از افراد عادی جامعه هیچ انتظاری نیست.

اذری لر کرد بلوچ گیلکی اصفهانی .......همه عضوی از پیکر امروز ایران زمین هستند که متاسفانه با دامن زدن به پدیده جوک سازی علیه این فرهنگ ها دنباله راه سیاست های استعماری غرب را برای تفرقه انداختن بین اقوام ایرانی را میرویم .

اقوامی مورد هجوم این ناملایمات اجتماعی قرار گرفته اند که پیشینه ی پر باری در تاریخ این سرزمین دارند لرها ترکها و گیلگی ها در بسیاری از اتفاقات سیاسی و اجتماعی  ایران طی ده های گذشته  نقش پر رنگی داشته اند تا جایی که امثال سردار اسعد بختیاری ها و ستار خان ها و کوچک خان ها باعث بوجود امدن تحولات اساسی در تاریخ ایران شدند که در اذهان مردم این سرزمین ثبت شده است.

زمانی که این اقوام با این پیشینه ی تاریخی  محکم مورد هجوم واقع میشوند  بیش از پیش به این موضوع اعتقاد پیدا میکنیم که این تهاجم نمیتواند دستی در پشت پرده نداشته باشد. زمانی که ما  با ترویج نااگاهانه ی این موضوع کمک بسیاری به این جریان خطر ناک و فتنه انگیز در کشور عزیزمان میکنیم باید روز به روز شاهد فاصله گرفتن قومیت ها از  همدیگر باشیم  که این نشانه ی بسیار خطر ناکیست .وقتی قومی یا حتی کشوری چیزی برای افتخار کردن و بزرگی ندارد مجبور است افتخارات و تاریخ دیگر اقوام را به تمسخر بگیرد و انها را در نظر دیگران کوچک جلوه دهد.

متاسفانه در کشور ما هنوز این ضرورت احساس نشده است که باید اقوام ایرانی متحد و هم دل باشند تا بتوانند کشور را در پیش برد اهداف مشترک یاری دهند.و به نظر نویسنده بیشترین قصور از جانب قشر دانشگاهی و دانش اموخته ی کشور می باشد که از روی جهل و گاهی غرض به این کار زشت دامن میزنند و هیچ تلاشی برای متوقف کردن توهین و تمسخر  به اقوام ایرانی را انجام نمیدهند. اقوامی که از نظر شجاعت و رشادت و پاکی شهره هستند با بی مهری تمام مورد هجوم فرهنگی قرار میگیرند که بنده یقین دارم منشا خارجی نیز دارد و ما نا اگاهانه و شاید هم اگا هانه به این جریان کمک میکنیم.

به امید روزی که ما برای چند لحظه فکر کنیم که چرا باید در این برهه ی حساس قسمتی از پیکره کشور عزیزمان را تخریب کنیم

چرا؟